Секрети щастя

16.01.2018
Фото:

 

Життя дарує людині в найкращому випадку одну-єдину неповторну мить, і таємниця щастя в тому, щоб ця мить повторювалась якомога частіше.

Оскар Вайлд

 
   

 

Що таке щастя? Як його знайти? Як стати щасливою людиною?Тисячі років людство шукає відповідь на ці запитання, філософи пишуть  свої трактати, науковці інтерпретують його значення, а ми кожного дня, щохвилини прагнемо бути щасливими…

Що ж таке щастя для кожного з нас? Чому люди жертвують усіма своїми силами, досягненнями, усіма  своїми статками для того, аби відчути його, аби стати щасливим?

Щастя — психоемоційний стан цілковитого задоволення життям, відчуття глибокого вдоволення та безмежної радості. Те, що викликає відчуття найвищого задоволення життям, дає радість людині. Стан чи якість бути щасливим; насолоджувальний досвід чи емоція, що породжується від володіння добром чи задоволення бажань; втіха, приємність; благословенність ( Вікіпедія).

За даними Всесвітньої доповіді про щастя ООН, Всесвітнього опитування центру Геллапа, а також даними Європейського соціологічного дослідження вже декілька останніх років підряд експерти вважають датчан найщасливішою нацією в світі. Як для скромної маленької країни, це безпрецедентне досягнення. Так чому ж нація, яка налічує всього 5,6 мільйона людей, відчуває себе настільки задоволеною, не зважаючи на досить жорсткі погодні умови і не менш жорстку податкову систему?

Феномен датського щастя вивчали і психологи, і соціологи, і генетики. Останні прийшли до висновку, що 50% нашого емоційного стану визначає генетика. Одне з останніх досягнень в цій сфері належить дослідникам з Університету Уорвіка. Вони прийшли до висновку, що жителі Датського королівства мають від народження більш позитивним ставленням до життя, ніж представники інших народів. Англійські вчені провели дослідження представників 131 країн і виявили, що чим ближче вони генетично до данцям, тим щасливіше себе відчувають. Данці, у порівнянні з представниками інших народів, мають більш довгою версією гена, який впливає на вироблення мозком нейромедіатора серотоніна, так званого «гормону радості». Чим коротше «ген щастя», тим менше щаслива людина.

Проте, існує думка, що данське щастя – це сукупність соціально-економічних, політичних і психологічних аспектів. Тема ця дуже ємна і кожен з «секретів» данського щастя заслуговує детального розгляду, але в цій статті згадаємо головні з них:

1.Високий рівень довіри і безпеку. Згідно з дослідженнями, 78% датчан довіряють своєму оточенню. Це світовий рекорд: в більшості країн цей показник не перевищує 25%. Довіра між людьми засновано на довірі до влади: жителі країни щиро люблять і поважають свою королеву і всю її сім’ю. За даними Forbes, Данія – перша в рейтингу «10 кращих урядів в світі». Тут вкрай низький рівень корумпованості чиновників, порядок і безпеку, забезпечуються основні права, відкритість, передові методи управління, ефективний суд у цивільних справах і кримінальний суд. Багато в чому завдяки цьому датчани, хоч і нарікають на високі податки, але справно їх платять. Ніхто не стане чесно платити податки, якщо знає, що інші не платять, а якщо розумієш, що платять всі, розлучатися з грошима не так складно. Тим більше, данці розуміють: гроші йдуть не в кишеню жадібних чиновників, а на благо жителів країни. І це дійсно так.

2.Правильна освіта. Освіта не тільки безкоштовне, воно субсидується державою, тобто, є для всіх. В основі системи навчання: повага до дітей, розвиток допитливості, здатності міркувати і аналізувати. Зубріння не заохочується. Експерти з Центру досліджень і інновацій в галузі освіти прийшли до висновку, що людський мозок навчається успішніше, коли експериментує, бере участь в процесі пізнання, а не вбирає знання пасивно. В результаті розвиваються креативність, ініціативність, критичний розум, адаптивність – неймовірно важливі в сучасному світі якості. Так їх і розвивають в датських школах.  Молоді люди у віці від 14 до 18 років часто надходять в Efterskole, свого роду «постшколу», щоб поглиблено вивчити улюблені предмети. Це найкращий спосіб знайти своє покликання: спробував – не вийшло, вибираєш щось інше. Виховання особистості з юного віку, надання дитині можливості проявляти себе, бути собою – основа датського щастя.

3.Свобода вибору. Майже 70% датчан залишають батьківський дім в 18 років, щоб жити власним життям, батьки дають поради, але не чинять тиск. За даними дослідження Євростату, Данія – світовий рекордсмен за кількістю молодих громадян, що відділяються від батьків у віці 18-24 років. У Данії 70% молодих людей у віці 13-17 років не тільки вчаться, але і працюють, а починаючи з 17 працюють майже всі. І аж ніяк не тому, що в сім’ї нужда, а тому що мати власні гроші на кишенькові витрати – це нормально. Великий плюс: робота дуже добре організовує і виховує почуття відповідальності.

4.Рівні можливості. Незалежно від того, з якого середовища вийшла людина, у неї абсолютно рівні можливості з іншими і ставлення до вихідців з бідних неблагополучних сімей таке ж, як і до всіх інших. У кого є здібності і працьовитість, той досягає будь-яких цілей. За статистикою, понад 60 тисяч датчан заробляють більше мільйона крон (понад 130 тисяч євро) при загальній чисельності населення близько 5,6 млн осіб. Причому більшість тих, хто багато заробляє, – вихідці із середнього класу. Як показує статистика, досягли успіху вони в фінансовому плані більше, ніж їхні батьки.

5.Скромність і реалістичні очікування. Мало хто з датчан ставить глобальні цілі на кшталт: у що б то не стало розбагатіти або прославитися. Це надзвичайно скромні, невибагливі люди. Вони живуть по так званому «закону Янте», один з пунктів якого: «Не думай, що ти кращий за інших» .У датчан відсутнє почуття власної важливості, немає того самого «защемленого понту», претензій до оточуючих і світу в цілому. Тому все хороше, що з ними відбувається, данці сприймають як несподіваний подарунок. А якщо очікування занадто високі, розчарування практично неминучі. Співвітчизники Гамлета в цьому сенсі себе підстраховують. Так, скромність – «візитна картка» датчан. Данці ніколи не хизуються своїми досягненнями, просто спокійно насолоджуються.

6.Повага до інших. Гуманізм і повагу до людей – ще одна важлива риса датчан, причому вони поважають не тільки представників своєї нації, а й людей в цілому. Зокрема, данці єдині в світі удостоєні звання «Нація – Праведник народів світу», яке присвоює Ізраїльський національний інститут. У роки війни датчани рятували євреїв від німців. Дуже шанобливе ставлення до мігрантів. Як повагу до інших пов’язано зі щастям? Людина відноситься до людей саме так, як належить перед самим собою. Це давно доведено психологами. А самоповага – один з найважливіших компонентів щастя.

7.Кращі умови роботи. Згідно з результатами масштабного дослідження, проведеного Європейським фондом з вивчення стандартів життя і праці, в данських компаніях працюють найбільш задоволені життям працівники. За словами Хенріка Холт Ларсена, професора факультету корпоративної та робочої соціології в бізнес-школі Копенгагена, це обумовлено високим ступенем особистої свободи і тісними контактами між керівництвом і персоналом. При таких відносинах рівень стресу на роботі набагато нижче. Якщо людина захворіла, йому не потрібна довідка, щоб не йти на роботу: достатньо зателефонувати і пояснити ситуацію. Це знову про довіру і повагу. Данці, як і жителі інших європейських країн, мають право на п’ять тижнів відпустки на рік, але якщо захворіє дитина, батьки можуть залишитися з ним вдома, і з зарплати пропуск не віднімуть. Причому залишитися з малюком може як мама, так і тато. Те ж саме з декретною відпусткою: часто його бере не мати, а батько, така можливість закріплена законом. Система виплат по безробіттю в Данії, в порівнянні з іншими країнами, найвища: перші два роки людина отримує до 73% від його окладу. Причому в Данії не так вже й складно знайти нову роботу: людям допомагають (причому безкоштовно) різні рекрутингові та соціальні організації, підтримуючи в перехідний період, який не буває довгим.

8.Безкоштовна медицина. Частина податків йде на безкоштовне медичне обслуговування, і всі про це знають, тому і розлучаються з чесно заробленими без сильного стресу. Цей найважливіший аспект дає людям відчуття захищеності. Данці ходять на регулярні медогляди, що дозволяє їм контролювати стан здоров’я і вчасно вирішувати проблеми. А датська швидка допомога складається з вертольотів: в складних ситуаціях вони прибувають на виклик за лічені хвилини.

9.Дотримання правил. Данці дуже дисципліновані, вони відчувають відповідальність за «громадський проект» і розуміють: щоб він працював, необхідно дотримуватися правил і виконувати свій громадянський обов’язок. Датчанин ніколи не перейде дорогу на червоне світло і не кине папірець повз урну. Так можуть чинити тільки приїжджі, причому їх змусять повернутися і кинути сміття куди слід. У Данії дисциплінованість і колективна відповідальність у всьому, включаючи оплату рахунків і податки.

10.Сім’я понад усе. У данців є таке поняття як «хюгге» (hygge), що в перекладі означає «добре самопочуття». Але насправді, це філософія життя, що прославляє абсолютний затишок: і на роботі, і в особистому житті. Сім’я займає важливе місце в житті данців. Вони йдуть з роботи в 16 або 17.00 і проводять час зі своїми близькими. Жителі Королівства дуже високо цінують баланс між роботою і сім’єю. За даними досліджень Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), в середньому данці кожен день витрачають 69% часу на особисті справи, що становить 16 годин. Данія в цьому сенсі теж рекордсмен. Громадська і професійна системи в країні влаштовані таким чином, щоб люди могли підтримувати баланс між роботою і сім’єю. Представники різних поколінь родини дуже тісно спілкуються: всі родичі регулярно збираються разом на сімейні обіди при свічках, а діти один день в тиждень обов’язково проводять зі своїми дідусями і бабусями. Свобода, що дозволяє поєднувати кар’єру з «життям для себе», турботою про сім’ю, спілкуванням з друзями, – один з важливих «секретів» щастя датчан.

Звичайно, це далеко не всі основи данського щастя, є багато іншого: найтонший гумор (набагато крутіше англійського), повага до свого тіла, легкі і зрозумілі сексуальні відносини тощо. Поряд з позитивом, в Данії також багато «слабких сторін», але зараз не про це. Ідея в тому, що датська система заснована на довірі, рівності, реалізмі, повазі до себе та інших, почутті солідарності. Система дає бази для щастя, а решта залежить від того, що на цій базі побудує конкретна людина.

У данців є те, чого немає у інших: життєва філософія, яка укладається в кілька нехитрих правил, що дозволяють створити атмосферу спокою, тепла і дружелюбності – хюгге!  Хюгге – смішне датське слово, яке означає здатність цінувати звичайні задоволення життя і насолоджуватися моментом. Вперше воно з’явилося в письмовому датською мовою на початку XIX століття. Це поняття, що означає особливу атмосферу і відчуття, пов’язані зі щастям.

Про те, що це таке, розповідає у своїй книзі Майк Вікінг, засновник і керівник Інституту дослідження щастя в Копенгагені.  «Хюгге» походить від норвезького слова, що означає «благополуччя, добробут». У данській мові слово «хюгге» може бути як дієсловом, так і прикметником (hyggelig (t) – володіє властивостями хюгге). Данці кажуть: «Як hyggeligt буде зібратися разом», «Яка hyggelig вечірка!», «Було так hyggeligt тебе зустріти!», «Хочу провести з тобою час hyggelig». Тобто хюгге можна додати практично до будь-якого датському слові. Наприклад, вечір п’ятниці – час для familiehygge, а затишні вовняні шкарпетки – hyggesokker. Таким чином, хюгге – це слово, яке, за визначенням Майка Вікінга, «не пишеться, а відчувається». Як саме відчути хюгге? Майк Вікінг пише, що хюгге полягає не стільки в речах, скільки в атмосфері і відчуттях – почутті будинку, близькості улюблених людей, спокої і безтурботності, коли ми відчуваємо себе захищеними і можемо розслабитися. Хюгге – це здатність цінувати звичайні задоволення життя і насолоджуватися моментом. При цьому ваш бюджет може (і навіть повинен) бути дуже скромним. Залежність тут зворотна: чим більше блиску і розкоші, тим менше хюгге. У Данії популярна пісня Бенні Андерссона, учасника знаменитої шведської групи ABBA, «Щасливий день Сванте». У ній якраз і описується вміння насолоджуватися простими речами: ароматом улюбленої кави, зустріччю із приємними вам людьми, сміхом дітей, дотиком коханих…

Це все Данія. А як у нас, в Україні? Чи можемо ми – українці – така прекрасна, інтелектуальна, працелюбна, талановита і творча нація – бути щасливими? Чи заслуговуємо ми на те, щоб насолоджуватись «хюгге»? Можливо, у нас це мистецтво б не так називалось, але зміст, повірте – один. Напевно,  варто нам усім переглянути своє життя: цілі, що ми перед собою ставимо, домагання, якими живемо, відносини, якими не завжди задоволені. «Зрозуміло, скажете ви – в країні, де є  колосальна підтримка держави, можна і насолоджуватись «хюгге»! Проте, потрібно починати з себе!!! І, можливо, через роботу над собою – можна змінювати інших.  Хочеш бути щасливим – будь ним!!! Це ж так просто – чесно, відповідально виконувати свою улюблену роботу; берегти  природу свого краю; поважати, цінувати іншого; любити свою сім’ю, родину; турбуватися про своїх близьких; допомагати слабшим; зберігати свої думки і помисли у чистоті; радіти  тому, що у вас є; дякувати за кожен прожитий день на Землі… І, можливо, тоді ми з вами зможемо відчути  той бажаний, п’янкий, той невідомий смак, смак щастя!

Будьте щасливі! З пов. Оксана Шпортун

Ознайомитися з профілем автора можна  ТУТ .

 

Поділитись fb twitter gplus

Всі статті автора