Чому проста розписка не найкращий спосіб оформлення позики?

28.03.2018
Чому проста розписка не найкращий спосіб оформлення позики?
Фото:

Практика показує, що в цивільно-правових відносинах позика найчастіше оформлюється звичайною розпискою. Ймовірно, це пояснюється простотою цього документу при його складанні. Попри те, що суди стягують борг і на підставі розписок, насправді це не зовсім вигіднийдля позикодавця варіант.

 

Так, розписка підтверджує укладення Договору позики навіть у тому випадку, коли договору фізично у письмовому вигляді немає. Однак у розписці не передбачиш відповідальності тарешти прав і обов’язків, які значною мірою полегшать подальший процес стягнення коштів.

 

У Договорі позики, який укладається у простій письмовій формі, варто передбачити:

 

  1. Відповідальність за несвоєчасне повернення коштів. Це може бути вагомий штраф, або ж пеня, яка буде нараховуватись за кожен день прострочення повернення боргу;

 

  1. Проценти. Так, за своєю суттю позика є оплатною, тому у Договорі варто передбачати розмір і порядок її одержання;

 

  1. Підсудність. Ви можете позбавити себе та свого представника зайвих роз’їздів на суди, передбачивши у Договорі відповідний пункт, за яким суд буде відбуватись замісцем, визначеним Вами. Адже якщо, наприклад, Ви позичили кошти особі, яка прописана у Львові, то за загальними правилами підсудності, суд теж відбуватиметься там;

 

  1. Розписка.На підтвердження укладення Договору, позичальником складається розписка про отримання коштів у борг. Оскільки договір позики є укладеним з моменту передання грошей;

 

  1. Інше. Сторони мають право визначити й інші, важливі для них умови.

 

Не зайвим буде до Договору позики укласти і Договір застави. Адже нерідко позичальник, дізнавшись, що його майно (наприклад автомобіль)буде гарантією повернення ним позики, одразу ж відмовляється від такої угоди. Власне, це може свідчити тільки про те, що людина має намір взяти кошти в борг, не збираючись їх повертати.

 

Уклавши Договір застави, Ваш боржник не зможе продати заставне майно до повного повернення боргу. Більше того,якщо боржник не може (або не хоче) віддавати  взяті у позику кошти, то Ви зможе повернути їх за рахунок відчуження заставного майна.

 

Зауважу, що бувають різні життєві ситуації, зокрема, коли на укладання Договору просто немає часу. Саме у таких випадках звичайна розписка і приходить на допомогу, оскільки інших варіантів просто не залишається.

 

Наостанок додам, що при оформленні розписок, Договорів позики чи застави, варто звертатись до юристів, оскільки в результаті це допоможе зайняти найвигіднішу для Вас позиціюу відповідних правовідносинах.

 

З повагою Володимир Дищук. 

Ознайомитись з профілем автора у мережі facebook можна за посиланням.

За безкоштовною консультацією та кваліфікованою правовою допомогою звертайтесь в юридичну агенцію –  LigaUA

 

Поділитись fb twitter gplus

Всі статті автора