Чому проста розписка не найкращий спосіб оформлення позики?

Практика показує, що в цивільно-правових відносинах позика найчастіше оформлюється звичайною розпискою. Ймовірно, це пояснюється простотою цього документу при його складанні. Попри те, що суди стягують борг і на підставі розписок, насправді це не зовсім вигіднийдля позикодавця варіант.
Так, розписка підтверджує укладення Договору позики навіть у тому випадку, коли договору фізично у письмовому вигляді немає. Однак у розписці не передбачиш відповідальності тарешти прав і обов’язків, які значною мірою полегшать подальший процес стягнення коштів.
У Договорі позики, який укладається у простій письмовій формі, варто передбачити:
- Відповідальність за несвоєчасне повернення коштів. Це може бути вагомий штраф, або ж пеня, яка буде нараховуватись за кожен день прострочення повернення боргу;
- Проценти. Так, за своєю суттю позика є оплатною, тому у Договорі варто передбачати розмір і порядок її одержання;
- Підсудність. Ви можете позбавити себе та свого представника зайвих роз’їздів на суди, передбачивши у Договорі відповідний пункт, за яким суд буде відбуватись замісцем, визначеним Вами. Адже якщо, наприклад, Ви позичили кошти особі, яка прописана у Львові, то за загальними правилами підсудності, суд теж відбуватиметься там;
- Розписка.На підтвердження укладення Договору, позичальником складається розписка про отримання коштів у борг. Оскільки договір позики є укладеним з моменту передання грошей;
- Інше. Сторони мають право визначити й інші, важливі для них умови.
Не зайвим буде до Договору позики укласти і Договір застави. Адже нерідко позичальник, дізнавшись, що його майно (наприклад автомобіль)буде гарантією повернення ним позики, одразу ж відмовляється від такої угоди. Власне, це може свідчити тільки про те, що людина має намір взяти кошти в борг, не збираючись їх повертати.
Уклавши Договір застави, Ваш боржник не зможе продати заставне майно до повного повернення боргу. Більше того,якщо боржник не може (або не хоче) віддавати взяті у позику кошти, то Ви зможе повернути їх за рахунок відчуження заставного майна.
Зауважу, що бувають різні життєві ситуації, зокрема, коли на укладання Договору просто немає часу. Саме у таких випадках звичайна розписка і приходить на допомогу, оскільки інших варіантів просто не залишається.
Наостанок додам, що при оформленні розписок, Договорів позики чи застави, варто звертатись до юристів, оскільки в результаті це допоможе зайняти найвигіднішу для Вас позиціюу відповідних правовідносинах.
З повагою Володимир Дищук.
Ознайомитись з профілем автора у мережі facebook можна за посиланням.
За безкоштовною консультацією та кваліфікованою правовою допомогою звертайтесь в юридичну агенцію – LigaUA