Ольга Творченко

Ольга Творченко

Журналіст

Журналіст, творча особистість

Скарби Поділля

16.05.2018

Привіт, Друзі! Ми продовжуємо мандрувати нашою мальовничою Україною та відкривати для себе незвідані глибинки. Сьогодні я повернулася з дивовижних, ще мало відомих, як на мене, місцевостей Поділля. Хочу поділитися враженнями, розповісти про села надзвичайної краси, які мають свою історію, неймовірні пам’ятки архітектури, і які з кожним роком все більше відкриваються для туристів. Сподіваюся, що моя стаття стане у пригоді мандрівникам і ознайомить вас, читачів, з цікавинками Поділля.

Отож розпочнемо нашу подорож. Відправляємося до Сутківців, де вас вразить могутня, незвичайна пам’ятка архітектури – Покровська церква-фортеця.

Сутківці — село на заході Поділля, Ярмолинецького району Хмельницької області. Розташоване в глибокій долині  річки Ушиці.
Найособливіша пам’ятка Сутківців – велика кам’яна сакральна споруда оборонного типу (зразок архітектури українського середньовіччя), а також – це унікальний пам’ятник у своєму роді, адже в ньому поєдналися як і храм, так і фортеця (не має аналогів в Україні). Спочатку Покровська церква-фортеця будувалася з оборонною метою на татарському шляху. У 1476 році була перебудована в церкву. Перший поверх був відведений під храм, а верхній служив для оборони.

У 16 столітті стіни першого ярусу були розписані фресковим живописом. Церква була зруйнована татарами під час чергового вторгнення в Україну, невдовзі знову відбудована.

Храм, який тримав оборону протягом багатьох віків!!! Пораховано, що церква мала 95 бойових точок! Другий поверх – суцільний ряд бійниць. Товщина стін – 1,5 м.

У 2007-2009 роках була проведена повна реставрація цієї пам’ятки. Під час розкопок знайдено підземний хід, який веде до фортеці, руїни якої знаходяться на горі над річкою Ушиці. Збереглася лише частина оборонної стіни. Пройшовши трохи від церкви уздовж річкового каньйону, можна побачити руїни на протилежному березі.

Відвідавши цю місцевість, ви зможете поринути у світ історичного минулого, відчути дух середньовіччя.

Далі мандруємо до одного з наймальовничішого куточку України: села Маліївці.

Маліївці —  село  Дунаєвецького району Хмельницької області. Славиться палацом, який збудований у стилі раннього французького класицизму у 1788 року Яном Онуфрієм Орловським.

Родина польських магнатів Орловських володіла багатьма маєтностями на Поділлі, проте саме у Маліївцях Ян Онуфрій облаштував свою резиденцію. Їхній маєток  будував польський архітектор італійського походження – Доменіко Мерліні.  Резиденція розташована на схилі, тому з північної сторони має два поверхи, а з південної – три.

Власники палацу володіли коштовною колекцією польського живопису та бібліотекою. Коли розпочалася Перша світова війна, усі скарби були вивезені до Франції. Більшість господарських споруд назавжди втрачено. Проте майже незмінною залишилася водонапірна вежа висотою у 25 метрів, яка забезпечувала жителів палацу водою.

Також зберігся старовинний парк з двома штучними озерами та фонтанами, який, на жаль, втратив свою первісну красу…

Однак головна його «родзинка» продовжує чарувати та вражати багатьох туристів. Це 18-метрова скеля, з якої вниз із заспокійливим шумом спадає водоспад.

Неймовірне видовище, з якого неможливо відірвати погляду! На це місце хочеться повертатися знову і знову… У самій скелі є печера, в якій за легендою жив монах і прославляв Бога. Зараз усі охочі можуть зайти всередину.

Нині в маєтку на території парку розташований дитячий туберкульозний санаторій «Світанок», вздовж якого цвітуть кущі запашного бузку.

Завершуємо нашу подорож Підлісним Мукаровом (село  Дунаєвецького району Хмельницької області), який привернув мою увагу шедевральним костелем. Справжня неоготика в маленькому подільському селі!

Кажуть, що архітектура – це музика, що застигла в камені. І це справді так! Робота майстрiв, що збудували костел в Пiдлiсному Мукаровi не може не дивувати. У витягнутi по висотi вiкна вставлялося рiзнокольорове скло, що породжувало в iнтер’єрi рiзноманiтнi свiтлові ефекти i створювало таємничу атмосферу. Побудований костел з тесаного каміння, яке використали і для декорації.

Захоплюють і сучасні інтер’єри всередині.

Неймовірна пам’ятка архітектури в далекому селі.

Мала змогу послухати орган (обов’язковий атрибут костелу), що дійсно вражає своїм проникливим, могутнім звучанням і налаштовує на глибокі роздуми…

На сьогодні наша мандрівка закінчилася. Дякую, що були зі мною:) До нових відкриттів.

З найкращими побажаннями,

    Ольга Творченко

Поділитись fb twitter gplus
Куточок раю на Поділлі – Бакота

Куточок раю на Поділлі – Бакота

22.05.2018

Ви дивились на календар? До літа ще зовсім трішки! Хто вже підшукує місця для відпочинку? Так ось хочу запропонувати вам куточок ….

Цифрова революція: виклики і можливості

Цифрова революція: виклики і можливості

14.05.2018

Ми з вами живемо в часи науково-технічної революції. Науковий факт: людина нашого часу сприймає і обробляє інформації в десятки тисяч ….

Весна чарує… Квітучі парки «Буки та Олександрія»

Весна чарує… Квітучі парки «Буки та Олександрія»

08.05.2018

Весна – чудова пора для прогулянок парками, алеями. Час, коли природа вражає своїм різноманіттям кольорів, коли так хочеться прогулюватись та ….

Скарби Поділля

Скарби Поділля

16.05.2018

Привіт, Друзі! Ми продовжуємо мандрувати нашою мальовничою Україною та відкривати для себе незвідані глибинки. Сьогодні я повернулася з дивовижних, ще ….