
Ольга Творченко
ЖурналістЖурналіст, творча особистість
Неповторний Кам’янець-Подільський запрошує
Напевно, вже трохи втомила вас своїми мандрівками, однак, подорожуючи Поділлям не можливо оминути таке славетне місто, як Кам’янець-Подільський. Сьогодні я пропоную відправитися саме туди. Запевняю, ви не пошкодуєте, адже Кам’янець визнаний одним з чудес України і є третім за кількістю пам’яток в нашій державі.
Вирушаймо!:)
Кам’янець-Подільський — місто Хмельницької області, колишній обласний центр; значний економічний, освітній, культурний і туристичний осередок країни.
Кам’янець-Подільський одне з найдавніших міст України! Фантастичне поселення, яке належить до найгарніших у світі завдяки мальовничому каньйону річки Смотрич і величезного осередку архітектурних пам’яток (збереглося понад шість десятків). Це місто дихає історією, а ввечері набуває особливої атмосфери і розкривається по-новому, створюючи надзвичайну ауру.
Визначні пам’ятки міста:
- Національний історико-архітектурний заповідник;
- Історичний музей-заповідник;
- Петропавлівський костел (16 ст.);
- Дерев’яна Хрестовоздвиженська церква (18 ст.).
І, звичайно, славетна Кам’янець-Подільська фортеця, яка недарма називається замком, адже ця споруда багато років захищала Поділля від атак завойовників.
Кажуть, що фортеця була побудована рукою Бога, до неї доклала своїх зусиль сама природа: високі скелі, розлогі, неприступні береги, які омиваються широким руслом річки Смотрич.
Замок розпочинає свою історію ще в 10 столітті. Спочатку – це звичайна невелика дерев’яна споруда на річці Смотрич, яка була побудована для охорони слов’янських поселень Галицько-Волинського князівства. Після пожежі, яка сталася у 12-13 ст., довелось замінити дерев’яні укріплення на кам’яні, але й це не завадило правителю Золотої Орди: у 1240 році орда Батия прорвалася через стіни фортеці і знищила велику частину міста. Після цієї навали Кам’янець понад століття перебував під владою татаро-монголів.
У 14 ст. доля «усміхнулася»: військо татар зазнало поразки в битві під Синіми Водами від Литовського князя Ольгерда. Він передав місто своїм племінникам, які почали відбудовувати оборонний пункт, заручившись підтримкою польської шляхти. Наступає період відродження фортеці. Саме в цей час Кам’янець-Подільський замок починає набувати того вигляду, що зберігся до наших днів.
Наступні три століття фортеця перебувала під владою Речі Посполитої. За цей період місто стало осередком польських військ і отримало королівський статус.
Скільки битв вистояли неприступні мури Кам’янець-Подільської фортеці! Здолати їх виявилося під силу тільки турецькому султану Магомету.
У 18 ст. Кам’янець відійшов у володіння Російської імперії, а в 19 ст. став центром Подільської губернії.
Варто відмітити, що Кам’янець-Подільський протягом нетривалого часу (1919–1920 рр.) був столицею України.
Значних пошкоджень і втрат зазнали стіни Кам’янець-Подільського в часи Другої Світової війни. На сьогодні споруда займає більше 1,5 га, оточена одинадцятьма вежами, що надійно захищають місто з усіх сторін.
Сьогодні історико-архітектурний національний заповідник «Кам’янець-Подільський» занесено до переліку культурної спадщини світу ЮНЕСКО.
Славетна фортеця відома по всій Україні (і за її межами також), адже була задіяна в багатьох фільмах: «Народжені бурею», «На війні, як на війні», «Устим Кармелюк», «Тарас Бульба», «Циганка Аза»… Так що нам є чим пишатися!
Цей край приваблює не лише істориків і дослідників, а й багатьох туристів, які приїжджають зі всього світу, щоб помилуватися, надихнутися красою цього місця.
Нехай кожному випаде нагода приїхати в Кам’янець-Подільський, щоб поринути в особливу атмосферу, «доторкнутися» до перлини історичної спадщини. Бажаю приємних, веселих, яскравих мандрівок і незабутніх вражень.
Дякую, що були зі мною:)