Ангеліна Драбата

Ангеліна Драбата

Автор

Пожежа в тексті.

Чи дієва боротьба держави з торгівлею людьми?

04.06.2018

Однією із важливих за своєю актуальністю проблем у нашому сучасному суспільстві є торгівля людьми, як одна з найжорстокіших форм порушення прав та свобод людини. Щонайгірше, що це кримінально каране діяння постійно еволюціонує услід за прагненням злочинців збагатитися завдяки життю і свободі людини, тим, що є найпріорітетнішим у нашій державі і у світі загалом.

Рада Європи дала таке визначення торгівлі людьми — це «незаконний акт, що здійснюється особою, яка спрямовано чи не спрямовано схиляє громадянина третьої країни виїхати в другу країну, шляхом використання обману чи іншої форми насильства або ж шляхом зловживання залежним становищем цього громадянина чи своїм адміністративним статусом».

Кримінальний кодекс України визначає поняття торгівлі людьми шляхом перелічення діянь, що входять до її складу. Так, відповідно до статті 149 КК України під торгівлею людьми розуміється:

  1.  продаж чи інша оплатна передача людини;
  2. здійснення стосовно людини будь-якої іншої незаконної угоди, пов’язаної із законним чи незаконним переміщенням за її згодою або без згоди через державний кордон України для подальшого продажу чи іншої передачі іншій особі.

Отже, торгівля людьми — це одна із сучасних форм рабства, що включає в себе домашнє рабство, примусові шлюби, боргову кабалу, примусове зайняття проституцією чи участь у виготовленні порнографічної продукції, нестерпні форми праці тощо.

У 2017 році кількість зареєстрованих кримінальних справ у сфері торгівлі людьми зросла до 346 проти 115 випадків у 2016 році. Люди значно перестали боятися звертатися по допомогу до правоохоронців.

Минулого року правоохоронними органами було припинено  діяльність 20 каналів торгівлі людьми, викрито 13 злочинних груп у складі 28 осіб, 6 учасників протиправної діяльності засуджено, а також попереджено вивезення за кордон 69 потенційних жертв та 82 дитини.

В 2017 році у Вінниці мінімум  50% із 42 осіб, що постраждали від трудової експлуатації. Цей показник значно виріс за останні сім років. На першому місці були постраждалі люди, що побували на заробітках в Росії. Тепер на перше місце вийшла Польща, на другому – Росія, а на третьому – Україна, Одеська та Миколаївська області. Трудова торгівля людьми стосується ручної праці на дрібних видах господарства.

Яскравим прикладом протидії торгівлею людьми в Одесі, стало затримання 29-річного громадянина Туреччини, який організував міжнародний канал переправлення жінок за межі України для сексуальної експлуатації.

У ході проведених заходів доведено, що зловмисник з корисливих мотивів завербував трьох молодих українок, використовуючи їх уразливий стан, для надання послуг інтимного характеру в розважальних закладах, розташованих за кордоном.

Вінницька область займає першу сходинку в Україні у рейтингу областей щодо кількості осіб, яким встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми протягом 2012-2017 років, відповідний статус встановлено 40 особам.

Нещодавнім казусним викриттям стало затримання Вінницьких «копів», які мали протидіяти торгівлі людьми, але натомість самі організували у місті заклади, що надавали послуги інтимного характеру та змушували жінок займатися проституцією. 

Під час спланованої спеціальної операції щодо виявлення та припинення діяльності закладів, які надають послуги інтимного характеру, проведено 15 обшуків під час яких виявлено та вилучено грошові кошти, отримані за зайняття проституцією, сейфи, мобільні телефони, сім-картки, предмети, схожі на вогнепальну зброю, боєприпаси, холодну зброю та паспорти осіб втягнутих у зайняття проституцією, тощо.

За вчинене кримінальне правопорушення передбачене покарання у виді  позбавленням волі на строк від чотирьох до семи років.

Важливим аспектом щодо протидії і запобіганні даного злочину є прийняття Україною Державної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року, що затверджено Кабінетом Міністрів України від 24.02.2016 №111, що включає в собі ряд заходів, які значно допомагають боротися з масштабами даного злочину. До ряду важливих законодавчих актів, що були прийняті Україною можна віднести Закон України «Про протидію торгівлі людьми» від 20 вересня 2011 року та підзаконні нормативно-правові акти.

З метою активнішого запобіганню торгівлею людьми Україна уклала безліч угод і договорів про співробітництво з іншими країнами, в тому числі і з Європейським Союзом. Ця спільна мета вимагає інтенсифікації політичних, економічних, культурних і безпекових відносин, включаючи спільну відповідальність у боротьбі з цим ганебним явищем.

Діяльність організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) в Україні в напрямі протидії торгівлі людьми протягом 2017-2018 рр. спрямовано на запобігання цьому явищу, посилення системи покарання злочинців та надання допомоги постраждалим. Ці зусилля включають експертну підтримку розробки законодавства та регуляторних актів, проведення інформаційних кампаній, навчання суддів, правоохоронців, медичних та соціальних працівників, адвокатів, консульських чиновників, журналістів та активістів громадських об’єднань.

У рамках співробітництва України з Європейським Союзом у сфері протидії торгівлі людьми проводяться численні робочі зустрічі, форуми, семінари, конференції. Учасники таких заходів мають право обмінятися практичним досвідом і корисною інформацією щодо проявам такого явища, як торгівля людьми.

Необхідно зазначити, що торгівля людьми належить до злочинів, боротьба з якими є одним із завдань Європолу та Євроюсту. Обидві установи Європейського Союзу здатні виконувати важливу роль у міжнародному співробітництві у сфері боротьби торгівлею людьми.

Між Європолом та Україною 4 грудня 2009 р. у м. Києві під час саміту Україна-ЄС була підписана Угода між Україною та Європолом про стратегічне співробітництво. Згодом, 11 березня 2015 року у м. Гаазі, було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Україною та Європолом щодо встановлення захищеної лінії зв`язку. Це дає можливість здійснювати обмін інформацією між Україною та країнами-членами ЄС через Європол у режимі реального часу та сприятиме координації зусиль держав- членів ЄС та України в запобіганні і протидії будь-яким формам міжнародної злочинності, у тому числі проявам торгівлі людьми.

Успішна протидія торгівлі людьми значною мірою залежить від ефективності роботи правоохоронних органів, зокрема Міністерства внутрішніх справ України, що виступає головним підрозділом у системі органів виконавчої влади з питань формування та реалізації державної політики у сфері захисту прав і свобод громадян, інтересів суспільства та держави від протиправних посягань.

Вагомий внесок у протидії торгівлю людьми здійснює Всеукраїнська Коаліції громаських організацій з протидії торгівлі людьми – це об’єднання 31 організації громадянського суспільства з 21 області України, метою якого є подолання торгівлі людьми в Україні шляхом об’єднання зусиль та посилення впливу громадянського суспільства в сфері дотримання міжнародних стандартів щодо захисту прав людини.

Кожний регіон України намагається протидіяти жорстокому злочину з експлуатації людей, зокрема навчально-методичним центром психологічної служби системи освіти Вінницької області розроблено інформаційні буклети для учнів («Переваги та недоліки Інтернету», «Торгівля людьми – це може статися з кожним», «Поради перед виїздом за кордон», «Профілактика жорстокого поводження та насильства у школі») та педагогів («Торгівля людьми – найжахливіша форма злочинності».

З вищесказаного можна зробити висновок, що Україна веде активну боротьбу як на державному, так і на міжнародному рівнях, але кожен із нас має бути обачним в будь-яких ситуаціях, починаючи від працевлаштування, поїздки на навчання, подорожей за кордон, закінчуючи заключенням шлюбу з іноземцями тощо. І особисто для себе розвінчати міфи, щось на кшталт «зі мною такого не станеться», «довести вину і покарати торгівців людьми неможливо», «торгівля людьми обов’язково передбачає перетин державного кордону» і т.д., насправді, це явище розвивається надзвичайно стрімкими темпами. Прибутки від неї сягають астрономічних розмірів і щорічно приносять кримінальним угрупуванням мільярди доларів. Це вкотре підтверджує, що від ризику потрапити у ситуацію торгівлі людьми ніхто не застрахований.

 

 

Поділитись fb twitter gplus
Чи дієва боротьба держави з торгівлею людьми?

Чи дієва боротьба держави з торгівлею людьми?

04.06.2018

Однією із важливих за своєю актуальністю проблем у нашому сучасному суспільстві є торгівля людьми, як одна з найжорстокіших форм порушення ….

Скоро у тебе заберуть твої теплі лампові пільги!

Скоро у тебе заберуть твої теплі лампові пільги!

22.10.2018

Дайте мені засоби масової інформації, і я з будь-якого народу зроблю стадо свиней Йося Геббельс На календарі жовтень, зимна погода ….

Квест на державну службу

Квест на державну службу

15.05.2019

Біля Вінницького універмагу кинулась в очі рекламна вивіска Дмитра Карпачова “Как дать ребенку все без денег и связей?”, встигни придбати ….

Український стартап у Данії, або чому шоколадний фонтан — це прекрасно

Український стартап у Данії, або чому шоколадний фонтан — це прекрасно

08.11.2021

Пройшло два роки з моменту публікації моєї останньої статті. Я знову беру до рук клавіатуру, бо знаю про що писати. ….