Ангеліна Драбата

Ангеліна Драбата

Автор

Пожежа в тексті.

Студентського самоврядування в Україні нема і поки не буде

14.06.2018

Перш ніж розкрити актуальність даної теми, я б хотіла почати його із цитати Джима Рона:    

Раніше я казав: Я сподіваюся, що все зміниться. Потім я зрозумів, що існує єдиний спосіб, щоб все змінилося-змінитися мені самому.

Студентські роки вважаються, і не дарма, чи не найкращими роками в житті. Саме за студентства кожний сам вчиться приймати рішення, вирішувати власні проблеми. Чекати на те, що їх хтось вирішить замість нас – доволі наївна думка. Утім, самостійно боротись і відстоювати свої права доволі важко. Саме з цією метою у ВНЗ створюються органи студентського самоврядування, які є представницькими органами студентів у відносинах із викладачами та керівництвом навчального закладу.

Форма організації студентів у вигляді студентського самоврядування виникла ще у 1991 році, коли було прийнято більшість нормативних актів у сфері освіти. Станом на сьогодні, на законодавчому рівні, студентське самоврядування закріплюється у наступних нормативних актах: Закони України «Про освіту» від 23 травня 1991 року № 1060-XII та «Про вищу освіту» від 01 липня 2014 року.

Згідно Закону України «Про вищу освіту» студентське самоврядування визначено як «право і можливість студентів вирішувати питання навчання і побуту, захисту прав та інтересів студентів, а також брати участь в управлінні вищим навчальним закладом».

На рівні законодавства ЄС студентське самоврядування не регламентоване, а закріплюється лише в законодавстві кожної з країн окремо.

Згідно нашого ЗУ «Про вищу освіту», студентське самоврядування в наших ВНЗ за погодженням з органом студентського самоврядування приймає рішення про:

 • відрахування осіб, які навчаються в вищому навчальному закладі, та їх поновлення на навчання;
 • переведення осіб, які навчаються у вищому навчальному закладі за державним замовленням, на навчання за контрактом за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб та навпаки;
 • призначення заступника деканапроректора, які відповідають за роботу із студентами;
 • поселення осіб, які навчаються у вищому навчальному закладі, в гуртожиток і виселення з нього.

Варто відмітити, що студентське самоврядування європейських країн здійснюється в характерному політично-управлінському стилі, вийшовши за межі громадської роботи, сюди можна віднести і парламентський формат дебатів у Великобританії і студентські синдикати у Франції, які активно спонсоруються відомими брендами.

Варто вказати, що в студентському самоврядуванні України немає чіткої ієрархічної структури, або мережі, яка б включала в себе всі університети країни та забезпечувала спільну роботу органів самоврядування. Так, сьогодні, основними організаціями, які координують загальнодержавний процес студентського самоврядування можна назвати Національний Студентський Союз та Українську Асоціацію Студентів, які тільки почали виконувати свої координаційні функції.

Щодо фінансових питань студентського самоврядування (далі – ОСС) в європейських країнах. ОСС ВНЗ складає бюджет на навчальний рік. Наприклад, річний бюджет ОСС Варшавського університету становить близько 200 000$ на рік, а Латвійського університету 80 000 $ на рік.

Крім фінансування з бюджету вузу, ОСС залучають спонсорські кошти, знаходять страхові агентства, з якими співпрацюють.

Наведено прилади організації студентського самоврядування в деяких європейських країнах. Самоврядування студентів у Великій Британії керують деякими комерційними установами, що знаходяться на території університету (магазини, нічні клуби, друкують студентські газети, надають консуль­тації щодо успішного навчання в університеті, керують спортивними клубами тощо). Голова студентської ради, обирається членами студентської ради. Він є керівником, який працює повний робочий день і отримує заробітну плату.

У Німеччині у всіх вищих навчальних закладах існує орган студентського самоврядування, який називається «всезагальний студентський комітет». В ньому, окрім декількох штатних адміністраторів, працюють на безоплатній основі студенти, які щорічно обираються на загальних університетських виборах. Фінансування  ОСС здійснюється самими студентами, яке чимось нагадує податок, який сплачує кожен студент за те, що студентська рада відстоює його права перед адміністрацією.

Отже, студентське самоврядування в європейських країнах має такі відмінності від вітчизняного:

 • широкі повноваження ОСС, які закріплені законодавчо та в статутах ВНЗ, а також є часто традиційними, ніде не зафіксованими;
 • фінансування діяльності ОСС з боку адміністрації;
 • відповідне забезпечення ОСС приміщенням, технікою, зв’язком;
 • ОСС мають статус юридичної особи;
 • прямі й таємнівибори до ОСС;
 • відсутність студентських профспілок;
 • інше ставлення адміністрації, викладачів та самих студентів до ролі студентства й студентського самоврядування.

Варто відмітити, що проблема студентського самоврядування в Україні існує: відсутність чіткого законодавства, що регулює діяльність органів студентського самоврядування, недостатня фінансова підтримка, нерозуміння з боку керівників вузу та ін.

Чому так відбувається? Неправильна мотивація. Узагальнення неправдиві. Вони потрібні для того, щоб можна було бачити тенденцію. Є старанні студенти. Мудрі професори. Ефективні менеджери в кріслах ректорів. Але тенденції. Будь-яка адміністрація намагатиметься контролювати самоврядування, щоб замикати конфлікти всередині. Це логіка усіх замкнутих систем.

Тому, потрібно об’єднати зусилля інститутів громадянського суспільства, бізнесу та адекватних місцевих політиків у формуванні громадської думки.

Думки про те, що в такому вигляді наші універи програють конкуренцію європейським вишам. Наразі, основним завданням є розбуркати виші, які вважають, що все добре, і нічого не міняючи можна просидіти ще покоління. Не можна.

Тенденція минулих років показує, що за кордон поїхало навчатися достатньо велика кількість українських студентів, більша частина яких в Україну більше не повернуться.

Розвиток студентського самоврядування – один із напрямків діяльності творення традицій і середовища, де неможливо бути пасивним нікчемою.

Самоврядування – це орган, який може стати і лобістом студентства у виші перед адміністрацією й адвокатом кожного студента, творцем тенденцій та традицій.

І варто пам’ятати, що на сьогодні європейські горизонти української вищої освіти набагато ближчі, ніж навіть рік тому. Тому варто діяти, беручи активну участь у студентському самоврядуванні своїх навчальних закладів.

Поділитись fb twitter gplus
Потім буде пізно…

Потім буде пізно…

20.09.2019

Ратифікація Римського статуту Міжнародного кримінального суду, питання, про яке часто говорять з похибками. Станом на червень 2019 року Міжнародний кримінальний ….

Непотизм або як таткові ресурси дають «зелене світло» у егоїстичне майбутнє

Непотизм або як таткові ресурси дають «зелене світло» у егоїстичне майбутнє

19.01.2019

Багато було сказано на цю тему, але від цього словесного серіалу проблему не вирішити. Мова буде йти не про позитивні ….

Чи є в Інтернеті закон та порядок?

Чи є в Інтернеті закон та порядок?

11.07.2018

Інтернет є інформаційним простором, що має як глобальний так і міжнародний характер. І станом на сьогодні, не існує єдиного конкретного ….

Що варто зробити, щоб насолодитися принадами Німеччини сповна

Що варто зробити, щоб насолодитися принадами Німеччини сповна

17.11.2021

Даруйте, хто я така, щоб мовчати про те, що відбувається навколо? Раптом, для вас буде цікава інформація про мандри в ….