Розкопки у Вінниці, що буде зі знахідками?

15.07.2018
Розкопки у Вінниці, що буде зі знахідками?

5 липня 2018-го року столичні археологи та 14 студентів-істориків із Вінницького педуніверситету розпочинають розкопки за вінницькими «Мурами» у рамках літньої експедиції. Нині тривають роботи із розконсервації об’єкта, які на господарському дворі православного храму востаннє проводились у 2015-му…

Фахівці, історики та головний архітектор Вінниці обіцяють нові сенсації, сюрпризи та відкриття за «Мурами» та на Замковій горі… А ще, за словами керівника експедиції — старшого наукового співробітника Інституту археології НАН України, кандидата історичних наук Лариси Виногородської:

«Туристично-історичну пам’ятку в майбутньому треба підняти на поверхню чи накрити скляним куполом!»

Цього літа у липні — вересні ми маємо завершити розкопки на Замковій горі… Паралельно продовжимо розкопки за комплексом оборонних та монастирських споруд «Мури», щоб довести роботу до кінця», — зазначила Лариса Виногородська.

За її словами, археологи за допомоги студентів планують завершити розкопки фундаменту костелу за вінницькими «Мурами», щоб підтвердити припущення про залишки дерев’яного домініканського монастиря XVI століття.

Вже відомо, що в сезоні 2018-го головним чином буде досліджено пам’ятку «Домініканський монастир» за кафедральним собором…

На території «Мурів» археологічні дослідження тривали протягом трьох років – з 2013 по 2015 роки, і нині розпочалось розконсервування тих розкопок. І саме тут ми відкрили дуже цікаві речі, серед яких – древня стіна домініканського монастиря 17 століття. Серед знахідок – товарні пломби від рулонів з тканинами, що говорить про те, що на цьому місці у 16 столітті вже проходила торгівля, а це було можливо лише в місті, де є ринок. Це ще раз підтвердило, що у 16 столітті тут вже було заселення міста. Може бути, що на цьому місці був дерев’яний домініканський монастир 16 століття, який потім перебудовували, – зазначила кандидат історичних наук Лариса Виногородська. – І я вважаю, у Вінниці варто зібрати в одне ціле знайдену за «Мурами» стародавню піч 16 століття для випалення кераміки в комплекті з сотнями зразків черепків та предметів посуду… Бо такого «комплекту» раніше ніде не знаходили!

Для полегшення роботи археологів були проведені електромагнітні зондування ґрунту зі зрізами на глибині 2,4,6,8 метрів, які показують структуру ґрунту та аномалії.

Щодо 14-ти студентів-першокурсників, то за «Мурами» у Вінниці вони пройдуть свою першу польову практику.

Всі звикли вважати наше місто середньовічним, але артефактів та письмових документів середньовіччя ми фактично не маємо. Тепер у нас є можливість їх побачити і, можливо, законсервувати та показувати вінничанам і туристам, — зазначила доктор історичних наук, доцент ВДПУ ім. М. Коцюбинського Тетяна Кароєва.

Чому так мало паперових документів періоду 16-17 століття? Бо всі козацькі війни та Гайдамаччина постійно супроводжувались знищенням усіх паперів… І саме завдяки археологічним розкопкам за участю студентів-істориків у нас з’являється додаткова можливість зрозуміти те, що відбувалось у Вінниці в цей період.

Цікаво, чи зміниться вік Вінниці після цієї експедиції, на думку істориків?

Археологічний сезон 2018 року є дуже символічним, бо цього року Вінниця святкує 655 років від символічної точки відліку існування нашого міста! І 380 років від моменту фактичного набуття містом Магдебурзького права – права на самоврядність, європейські традиції, — вважає директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен.

Коли у вінничан та туристів буде можливість побачити місце розкопок за «Мурами» — Олександр Федоришен та головний архітектор Вінниці не беруться прогнозувати…

Також, читайте – У Вінниці почались археологічні розкопки

 

Поділитись fb tg gplus

ЧИТАЙТЕ також

Військові медики стали на весільний рушник: «Війна нас зміцнила ще більше»
Люди

Військові медики стали на весільний рушник: «Війна нас зміцнила ще більше»

Вчора, 19:22

Владислав і Марина — пара військових вмедиків. І сьогодні, 24 червня, молодята стали на весільний рушник. Розписувались молодята у Вінниці на теплоході. Обоє — ….

Потреба — є, людей — немає. У Вінниці бракує помічників для плетіння маскувальних сіток
Важливе

Потреба — є, людей — немає. У Вінниці бракує помічників для плетіння маскувальних сіток

Вчора, 13:56

Робочих рук не вистачає У Вінницькому будівельному коледжі (просп. Коцюбинського) бракує людей для плетіння маскувальних сіток. Також потрібні матеріали – простині, ….

Оголосили підозру бандитам, які побили фермера у Жмеринському районі
Новини

Оголосили підозру бандитам, які побили фермера у Жмеринському районі

Вчора, 13:23

Поліцейські повідомили про підозру групі зловмисників, які побили та погрожували фізичною розправою фермеру. Як повідомляють у відділі комунікацій поліції Вінницької ….

На Донеччині загинув солдат Анатолій Княжчук з Вінниччини
Люди

На Донеччині загинув солдат Анатолій Княжчук з Вінниччини

Вчора, 12:25

На жаль, Вінниччина знову оплакуватиме свого Героя. 21 червня у важких боях під Авдіївкою окупант забрав життя Анатолія Княжчука. Воїн родом із села Жабокрич Крижопільської ….