Родіон Ємельянов

Родіон Ємельянов

Заступник директора Вінницької філії Державного підприємства "СЕТАМ". Спеціаліст з державної реєстрації нерухомого майна. Юрист. Керівник інтернет-видання "Вінницька правда"

Як захистити своє право власності на нерухомість

31.10.2018

На жаль, діюче законодавство України не дає можливості забезпечити ефективний захист прав на власність чи інше майно, що негативно впливає на відчуття безпеки наших громадян відносно своєї нерухомості.

Захистити себе від інтересу шахраїв до вашої нерухомості складно, однак необхідно максимально себе убезпечити від подібних випадків. Часто трапляється так, що у власника є державний акт на земельну ділянку старого зразка, або старе свідоцтво на квартиру чи будинок, і раптом такий законний власник дізнається, що його нерухомість належить іншим особам. Подібні випадки трапляються з кожним днем все частіше. Це відбувається внаслідок того, що власник не обізнаний з новим механізмом реєстрації права власності та інших речових прав.

Починаючи з 1 січня 2013 року діє нова система реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, передбачена в новій редакції Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 1 липня 2004 року («Закон»).

Головна ідея нової системи полягає у тому, щоб об’єднати в одному уніфікованому реєстрі інформацію про всі існуючі права та обтяження стосовно об’єкта нерухомості (права власності, права користування (оренди), заставу, іпотеку, арешт такого об’єкта та ін.), а також відносно земельної ділянки під таким об’єктом нерухомості.

З цим наміром відомості про об’єкти нерухомості, які раніше містилися в чотирьох окремих реєстрах (Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек та Державному реєстрі обтяжень об’єктів рухомого майна (у частині податкової застави об’єктів нерухомості)), з 1 січня 2013 року мали бути сформовані в єдиний уніфікований реєстр – Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень («Реєстр»).

Таким чином, згідно наведеного Закону, обов’язковій державній реєстрації підлягають наступні речові права та обтяження нерухомого майна:

  • Право власності;
  • Речові права, похідні від права власності:

право користування (сервітут);

право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис);

право забудови земельної ділянки (суперфіцій);

право господарського відання;

право оперативного управління;

право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки;

право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки;

іпотека;

право довірчої власності;

інші речові права відповідно до закону;

  • Право власності на об’єкт незавершеного будівництва;
  • Заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Відповідно до Закону встановлено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними, якщо реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов’язкової реєстрації.

Хоча законодавство не зобов’язує перереєстровувати ваше право власності чи інші речові права, однак на практиці це може виявитися вкрай необхідним. Частішають ситуації, коли у випадку відсутності інформації в Реєстрі про реєстрацію речового права неможливо  буде здійснити відповідні нотаріальні дії з нерухомим майном, зокрема, продати майно, або куди гірше, цим можуть скористатись шахраї, з метою рейдерства вашої нерухомості. У випадку знаходження вашої нерухомості в новому Реєстрі, це дає можливість значно убезпечити ваше право власності від недобросовісних посягань.

Сама процедура перереєстрації вже набутих прав не має особливих труднощів чи фінансових витрат та залежить від конкретно вашого випадку. Однак, завжди буде краще отримати кваліфіковану консультацію у державного реєстратора.

Ознайомитись з профілем автора у мережі facebook, можете за посиланням.

Поділитись fb twitter gplus
Як захистити своє право власності на нерухомість

Як захистити своє право власності на нерухомість

31.10.2018

На жаль, діюче законодавство України не дає можливості забезпечити ефективний захист прав на власність чи інше майно, що негативно впливає ….