Оксана Шпортун

Оксана Шпортун

Психолог

Психолог, психотерапевт, доктор психологічних наук, доцент, судовий експерт КНДІСЕ

Прощення: сила духу, чи життєва необхідність?

15.01.2019

Безперечно, кожна людина на планеті Земля хоча б, один раз в житті, але переживає почуття образи… Образи на інших людей, на обставини, на суспільство, на життя. Реакція людини на образу, як правила, однакова – відчуття  глибокого душевного болю, розпачу та розачарування та спустошенності…

І, хоча така реакція цілком нормальна, проблема багатьох людей в тому, що  цей біль зберігається в їх душі занадто довго. Час минає, але людина переживає цей біль знову і знову, не в силах, не вміючи його відпустити.  Таке сприйняття минулих образ рано чи пізно неминуче викликає безліч проблем: як психологічних та і психосоматичних. Це не  лише змушує нас бути нещасними, але і здатне відвернути від роботи, сім`ї, від спілкування з іншими людьми. Ми потрапляємо в пастку гніву і болю і ПРОСТО перестаємо помічати красу життя, яке ТАК швидко минає…

Погодьтеся, так жити дуже складно, та й радості від такого життя навряд чи багато… Знайома ситуація? Значить, пора виправляти її. Як навчитися прощати? Адже ми повинні вміти прощати, рухаючись далі, здійснювати свої заповітні мрії, радіти навколишньому світу, впускаючи  промені щастя в своє життя.

Прощення може змінити нас, воно здатне змінити наше життя. Прощення не означає, що ми повинні забути, що сталося. Наше прощення навіть не означає, що прощена нами людина змінить свою поведінку – контролювати це не в наших силах. Прощення означає, що ви відпускаєте гнів і біль і переходите на інший, вищий, кращий рівень буття. Сила прощення не тільки в здатності зцілювати відносини між людьми – вона полягає і в здатності зцілювати самого прощаючого.

Чому так складно навчитися прощення? У більшості випадків людина все-таки розуміє, що рано чи пізно слід пробачити свого кривдника. І все ж ми опираємося – більшість з нас іде на примирення не так легко, як хотілося б. Однією з причин такої поведінки є особливість нашої психіки, влаштованої так, щоб захистити нас. Ми зберігаємо травмуючі спогади і образи, тому що це один з механізмів виживання. Завдяки такій пам`яті про можливу небезпеку людство вижило – той, хто знав про небезпеку і втік від неї, вижив і відтворив інше покоління. Ми вчимося на своїх помилках. Ми караємо себе за свої помилки якимись втратами, тому ми не повторюємо їх.

Так і з образою – вам може здаватися, що краще утриматися від будь-якого спілкування з кривдником, ніж ризикувати і випробувати біль ще раз. Тобто безпечніше ображатися, ніж прощати. Але насправді це зовсім не так – для психологічного комфорту людини куди безпечніше пробачити свого кривдника, ніж роками таїти на нього образу. Але для того, щоб визнати це, необхідно детально розібратися в тому, що ж таке по своїй суті образа, а що таке прощення.

Вміння прощати – неймовірно позитивна життєва позиція. Якщо ви вільні від гніву та образи, ви стаєте більш відкритою для щастя. Ваші енергетичні вібрації сприяють зміцненню здоров`я. Виробляючи позитивну енергію, ми залучаємо до себе таку ж позитивну енергію.  Що ви продукуєте у світ – те й  він вам посилає. Як говориться, «що посієш, те й пожнеш». Одним словом, якщо ви прощаєте, самі ви від цього тільки виграєте. Якщо ви ображаєтеся, то виснажуєте фізичну і психічну енергію, яку ви витрачаєте на підживлення негативних емоцій. А ви могли б використовувати цю енергію для зміцнення здоров`я і для досягнення життєвих цілей!

Не обов`язково прощати в ту ж хвилину, а може, і в той же день, коли вам нанесли образу. Це не тільки достатньо складно, але часом і зовсім неможливо. Це може зайняти якийсь час. Адже ви дійсно відчуваєте справжній біль. Скільки часу необхідно саме вам, передбачити неможливо, адже це залежить від дуже багатьох факторів: наскільки серйозна образа, наскільки дорога вам  людина, що скривдила вас, наскільки у вас тісні  із нею відносини. Комусь, для того щоб пробачити кривдника, вистачає двох-трьох днів, а іншому –  й життя буде мало.

Подумайте про можливі плюси і мінуси? Які проблеми ваш біль змусить вас вирішити? Чи вплине він якось на ваші відносини з  людиною, яка вас образила? На стосунки з іншими? Як це вплине на вашу роботу і на атмосферу у вашій родині? Чи зупинить вас образа від досягнення вашої мрії, або ви станете краще, випробувавши цей біль? Не станете ви нещасною? Подумайте про всі ці проблеми і прийміть рішення, ЩО саме ви можете змінити.

Потім подумайте про переваги пробачення: про те, що це зробить вас щасливішим, звільнить вас від минулого і від болю, а в цілому покращить ваше ставлення до життя.

Пам`ятайте про право вибору. Визнайте за собою право вибору. Ви не можете керувати діями інших людей, не варто навіть і намагатися. Але ви можете контролювати не тільки свої дії, але й свої думки. Ви можете зупинити хворобливі переживання і можете йти далі. У вас Є ця сила. Вам просто потрібно дізнатися, як здійснити це, як навчитися прощати образи. І саме тому, що у вас є право вибору, ви самі можете вирішувати, чи готові ви пробачити свого кривдника або ще ні. Просто реально оцініть ситуацію, прислухайтеся до себе, до своїх відчуттів, емоцій, думок. І після цього скористайтеся своїм правом вибору – вирішіть, чи варто  вам прощати  цю людину.

      Співпереживайте. Спробуйте поставити себе на місце людини, що вас образила. Постарайтеся зрозуміти, чому вона зробила те, що зробила. Почніть з того, що вона сама по собі людина непогана, просто зробила щось не так. Про що вона думала, що могло статися з нею у минулому, щоб змусити її вчинити саме так? Що вона відчувала, коли вона робила це, і що вона відчуває зараз? Не змушуйте себе повірити, що вона вчинила правильно, просто спробуйте зрозуміти і співпереживати. Адже, якщо людина вчинила саме таким чином, пожертвувавши за цим вашим добрим ставленням, значить у неї не було іншого виходу.

Найефективнішим способом зрозуміти кривдника – поставити себе на його місце. Що б ви зробили в цій ситуації? Дуже може бути, що ви прийдете до висновку, що і самі вчинили б точно таким чином. А значить, пробачити людину вам буде набагато легше.

Визнайте свою відповідальність. Постарайтеся з`ясувати, як ви могли б частково взяти на себе відповідальність за подію. Що можна було зробити, щоб запобігти інцидент, і як ви могли б не допустити цього в наступний раз? Це зовсім не означає, що ви берете на себе вину чи відповідальність за вчинок іншої людини. Просто вам необхідно зрозуміти, що ви не жертва, а повноправний учасник подій. Якщо ви усвідомите це, вам буде куди простіше пробачити людину, ніж якщо ви будете продовжувати перебувати у святій упевненості, що ви чистий ангел. Хоча в деяких випадках зробити це буває непросто – надто вже важко для будь-якої людини визнавати свої помилки. У даному випадку вам допоможе тільки ретельний самоаналіз. Тільки подивіться на ситуацію з боку, ніби вона сталася не з вами – так бути об`єктивною буде набагато простіше.

Зосередьтеся на теперішньому. Зрозумійте, що минуле закінчилося. Сварка живе тільки у ваших думках. І це викликає тільки проблеми – відчуття нещастя і стрес. Переведіть свій фокус на сьогодення. Що ви робите зараз? Яку радість ви можете отримати від сьогоднішнього дня? Перестаньте переживати минуле і поверніться в сьогодення. Тим більше, що ДУЖЕ висока ймовірність того, що ваш кривдник давним-давно про все забув і живе собі спокійно, навіть не згадуючи про інцидент. А ви все ще переживаєте, мучитеся, страждаєте. А чи варто воно того? Навряд чи, погодитесь.

Відчуйте співчуття. Нарешті, пробачте образника і усвідомте, що це допомагає вам стати щасливішою. Відчуйте співчуття до цієї людини і побажайте їй теж щастя. Нехай добро і любов до неї і до життя в цілому проростає у вашому серці, як паросток першоцвіта навесні. Якщо ви навчитеся цього дару, ви здивуєтеся тому, як зміниться ваше життя. Але, не варто очікувати, що це відбудеться дуже швидко…..

Але багато залежить і від вашого бажання пробачити. Нові дослідження мозку вченими показують: під час гніву та образи відбувається пригнічення виділення глутамату — молекули, що тримає нас в тонусі, і в нас може виникнути відчуття спустошенності і марності буття. Коли ви створюєте якийсь шаблон мислення чи поведінки, мозок дуже швидко закріплює його. Так що якщо ви постійно реагуєте на образу гнівом або гіркотою, то така схема поведінки буде зміцнюватися, і ви станете так реагувати в будь-якій ситуації, навіть коли образа незначна і не варта сильних емоцій. Аналогічним чином побудова схеми доброзичливого поведінки також буде закріплюватися. Завжди пам`ятайте про це! Це не означає, що ви повинні всіх любити і все прощати, не означає, що ваша доброзичливість звільнить вашого співрозмовника від відповідальності за його дії. Це означає, що ви будете здатні зрозуміти і співпереживати. Ви звільнили себе і його від негативних відносин між вами. І, можливо, навіть, ви привідкрили двері, щоб впустити нові, набагато кращі відносини між вами.

Повірте, навчившись прощати людей, навіть за НАЙСИЛЬНІШІ образи, ви значно покращите якість свого життя, наповну відчуєте його життєдайну і цілющу силу….. ПРОЩАЙТЕ – і будете ПРОЩЕНИМИ!

Будьте щасливі!!!

Поділитись fb twitter gplus
tags
Мама – майбутнє кожної людини

Мама – майбутнє кожної людини

13.05.2018

Велике і прекрасне слово – Мати. Від нього все на світі. Навіть світ. О, як їй легко на руках тримати ….

Психологічні  передумови здоров’я

Психологічні передумови здоров’я

06.08.2018

Здоров’я — не все, але все без здоров’я ніщо. Сократ Тіло не хворіє окремо і незалежно від душі Сократ Судіть ….

Як говорити, щоб діти слухали, і як слухати, щоб діти говорили

Як говорити, щоб діти слухали, і як слухати, щоб діти говорили

06.02.2018

Ваша робота займає дуже багато часу? Ви постійно переживаєте почуття провини через  постійну свою відсутність вдома?  Відчуваєте себе поганими батьками? ….

Чоловіки з Марсу,  жінки  з Венери

Чоловіки з Марсу, жінки з Венери

06.03.2018

Я не даремно  почала свою розповідь назвою відомого  бестселера нашого  часу Джона Грея, адже сьогодні ми будемо говорити про те, ….