У Вінниці відкриють виставку, яку створили польскі і українські історики
У мерії Вінниці до 19 квітня діятиме виставка «Наказ №00485. Антипольська операція НКВС в радянській Україні 1937-1938 рр.». Експозиція присвячена пам’яті про репресії радянської влади щодо польського населення України. Виставка створена польським Інститутом Національної Пам’яті у співпраці з Державними обласними архівами Вінниці, Хмельницького, Одеси. На відкриття прибули голова польського Інституту Національної пам’яті Ярослав Шарек і Генеральний консул Республіки Польща Даміан Цярціньський.
Ми нещодавно знову пройшли шлях, який пройшли Семен Петлюра та Йозейф Пілсудський 100 років тому. Договір, який вони підписали 100 років тому, сьогодні для нас є інспірація. Юзеф Пілсудський казав, що немає вільної Польщі без вільної України. Але тоді вдалося затримати більшовиків тільки перед Варшавою, а не перед Києвом. Україна та український народ став жертвою комуністичного режиму. Про це свідчать багато могил, частину яких до сьогодні ще не знайшли. Для поляків, які тут проживали і хотіли свідчити про те, що вони поляки – це означало смерть. З документів знаємо, що жертвами антипольської операції НКВД стало більше 100 тисяч поляків. Але насправді їх було набагато більше. Потім певний період про ці жертви не пам’ятали. Але пам’ятати потрібно, і для цього ми й організували виставку. Ми плануємо й надалі розповсюджувати знання про цю історію на Заході Європи, – зазначив Ярослав Шарек.
Згідно з даними архівів, на Вінниччині більшовицькі «етнічні чистки» за наказом наркома внутрішніх справ СРСР Єжова, на підставі сфабрикованих обвинувачень, забрали життя більше 3,5 тисяч поляків. У масштабах тодішньої радянської України це 47 тисяч розстріляних поляків.
